top
Sled Dog Central Your on-line sled dog advertising & information source!
Sled Dog Central Home Page Current Classifieds Advertise on SDC Race Info Search Site Index Contact Us

SDC Tallk!
Discussion Forum

Place Your
Classified Here

DOGS
Dogs that Do It
Fun Photos

MUSHERS
Become a Mentor
Find a Mentor
Interviews

BEGINNERS
Start here..

BOOKSTORE
Buy online

FANS
B.A.R.K.
(Buy a Round
  of Kibble)

FEATURES
Articles
Contests
FAQ
Fun Photos
Trail Groomers
Innovations
Product Reviews
Truck Photos

FIND IT
Classified Ads
Search
Site Index
What's New

LINKS
Artists
Clothing
Clubs & Orgs
Dog Food
Dog Software
Equip & Supplies
Equip: Sleds
Iditarod
Kennels
Merchandise
Mushing Sites
ONAC
Race Sites
Rides & Tours
Sled Dog Schools
Veterinary
Video Links
Yukon Quest
Miscellaneous
Add your link

RESOURCES
Beginners Page
Books & Videos
Bookstore
Kennel Tips
Headline News
Obituaries
Publications
Check it out
Seminars &
    Socials

SDC Talk!
Skijoring

RACING
Check it out Race Schedules
Race Results
Race Web Sites

List Your Race

TRAINING
Training Trails

FUN
Fun Photos
Quiz
Today's Smile
Dude Dog

SDC
About SDC
Advertise on SDC
Contact Us
Privacy Policy

2016 GCI Open North American Championship

Buddy Streeper takes second straight ONAC title

March 18-20, 2016

Alaska Dog Mushers Association, Fairbanks, Alaska
ADMA on Facebook

GCI Open North American Championship on Facebook

The "Granddaddy of 'em All"

The race will start at the ADMA Musher's Hall in Fairbanks at 1:00 p.m. Alaska Time


Prior Years Checkpoint Times:
2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 * | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015

* Last time the ONAC ran from the hall.


March 18th - 20th
Final Results

Driver name From Day 1 Time Day 2 Time Day 3 Time Total Time Finish
Buddy Streeper Fort Nelson, British Columbia CANADA 1:05:36 1:05:16 1:36:17 3:47:10 1
Roxy Wright Fairbanks, AK 1:05:30 1:06:21 1:37:40 3:49:31 2
Lina Streeper Fort Nelson, British Columbia CANADA 1:06:32 1:06:22 1:36:39 3:49:33 3
Rob Peebles Westlock, Alberta CANADA 1:07:40 1:05:57 1:39:55 3:53:31 4
Jason Dunlap Salcha, AK 1:04:52 1:06:44 1:45:01 3:56:37 5
Mark Hartum Edmonton, Alberta CANADA 1:05:53 1:07:22 1:43:34 3:56:50 6
Marvin Kokrine North Pole, AK 1:08:13 1:07:53 1:43:52 3:59:57 7
Tommy Bird Southend, Saskatchewan CANADA 1:07:40 1:09:21 1:43:52 4:00:53 8
Nikki Seo South Korea/Salcha, AK 1:07:18 1:08:44 1:48:11 4:04:13 9
John Erhart Tanana, AK 1:06:10 1:08:59 1:54:05 4:09:14 10
Don Cousins Crooked Creek, Alberta CANADA 1:07:58 1:14:27 1:50:27 4:12:52 11
Jeff Conn Ester, AK 1:10:21 1:13:12 1:51:47 4:15:20 12
James Wheeler Clam Gulch, AK 1:07:13 1:14:27 1:54:48 4:16:29 13
Jessie Holmes Nenana, AK 1:13:43 1:13:56 1:51:10 4:18:49 14
Mike Fields Fort Yukon, AK 1:12:26 1:14:31 1:54:15 4:21:12 15
Danny Beck Hay River, Northwest Territories CANADA 1:08:59 1:12:07 2:00:44 4:21:50 16
Charlie Jordan Tanana, AK 1:11:46 1:13:20 2:08:23 4:33:29 17
Eddie Dayton Big Lake, AK 1:14:28 1:16:52 2:03:03 4:34:22 18
Francis Captain (rookie) Ruby, AK 1:16:28 1:18:56 2:03:11 4:38:35 19
Kari Skogen (rookie) Willow, AK 1:22:31 1:21:30 2:09:42 4:53:43 20
George Attla III North Pole, AK 1:22:29 1:13:14 scratch    
Michael Tetzner GERMANY 1:05:32 1:13:46 scratch    
Ken Chezik Fife Lake, MI 1:06:33 1:08:23 scratch    

Sunday, March 20th
Start Order

Driver name From Day 1 Time Day 2 Time Total Time
Kari Skogen (rookie) Willow, AK 1:22:31 1:21:30 2:44:01
George Attla III North Pole, AK 1:22:29 1:13:14 2:35:43
Francis Captain (rookie) Ruby, AK 1:16:28 1:18:56 2:35:24
Eddie Dayton Big Lake, AK 1:14:28 1:16:52 2:31:19
Jessie Holmes Nenana, AK 1:13:43 1:13:56 2:27:39
Mike Fields Fort Yukon, AK 1:12:26 1:14:31 2:26:57
Charlie Jordan Tanana, AK 1:11:46 1:13:20 2:25:06
Jeff Conn Ester, AK 1:10:21 1:13:12 2:23:33
Don Cousins Crooked Creek, Alberta CANADA 1:07:58 1:14:27 2:22:25
James Wheeler Clam Gulch, AK 1:07:13 1:14:27 2:21:41
Danny Beck Hay River, Northwest Territories CANADA 1:08:59 1:12:07 2:21:06
Michael Tetzner GERMANY 1:05:32 1:13:46 2:19:18
Tommy Bird Southend, Saskatchewan CANADA 1:07:40 1:09:21 2:17:01
Marvin Kokrine North Pole, AK 1:08:13 1:07:53 2:16:06
Nikki Seo South Korea/Salcha, AK 1:07:18 1:08:44 2:16:02
John Erhart Tanana, AK 1:06:10 1:08:59 2:15:09
Ken Chezik Fife Lake, MI 1:06:33 1:08:23 2:14:57
Rob Peebles Westlock, Alberta CANADA 1:07:40 1:05:57 2:13:36
Mark Hartum Edmonton, Alberta CANADA 1:05:53 1:07:22 2:13:15
Lina Streeper Fort Nelson, British Columbia CANADA 1:06:32 1:06:22 2:12:54
Roxy Wright Fairbanks, AK 1:05:30 1:06:21 2:11:51
Jason Dunlap Salcha, AK 1:04:52 1:06:44 2:11:36
Buddy Streeper Fort Nelson, British Columbia CANADA 1:05:36 1:05:16 2:10:52

Saturday, March 19th
Start Order

Driver name From Day 1 Time
Jason Dunlap Salcha, AK 1:04:52
Roxy Wright Fairbanks, AK 1:05:30
Michael Tetzner GERMANY 1:05:32
Buddy Streeper Fort Nelson, British Columbia CANADA 1:05:36
Mark Hartum Edmonton, Alberta CANADA 1:05:53
John Erhart Tanana, AK 1:06:10
Lina Streeper Fort Nelson, British Columbia CANADA 1:06:32
Ken Chezik Fife Lake, MI 1:06:33
James Wheeler Clam Gulch, AK 1:07:13
Nikki Seo South Korea/Salcha, AK 1:07:18
Rob Peebles Westlock, Alberta CANADA 1:07:40
Tommy Bird Southend, Saskatchewan CANADA 1:07:40
Don Cousins Crooked Creek, Alberta CANADA 1:07:58
Marvin Kokrine North Pole, AK 1:08:13
Danny Beck Hay River, Northwest Territories CANADA 1:08:59
Jeff Conn Ester, AK 1:10:21
Charlie Jordan Tanana, AK 1:11:46
Mike Fields Fort Yukon, AK 1:12:26
Jessie Holmes Nenana, AK 1:13:43
Eddie Dayton Big Lake, AK 1:14:28
Francis Captain (rookie) Ruby, AK 1:16:28
George Attla III North Pole, AK 1:22:29
Kari Skogen (rookie) Willow, AK 1:22:31


Friday, March 18th
Start Order

Bib Driver Name From
1 John Erhart Tanana, AK
2 Nikki Seo South Korea/Salcha, AK
3 Mike Fields Fort Yukon, AK
4 Jeff Conn Ester, AK
5 James Wheeler Clam Gulch, AK
6 Danny Beck Hay River, Northwest Territories CANADA
7 Tommy Bird Southend, Saskatchewan CANADA
8 Kari Skogen (rookie) Willow, AK
9 Rob Peebles Westlock, Alberta CANADA
10 Don Cousins Crooked Creek, Alberta CANADA
11 Ken Chezik Fife Lake, MI
12 Jessie Holmes Nenana, AK
13 Michael Tetzner GERMANY
14 Roxy Wright Fairbanks, AK
15 Eddie Dayton Big Lake, AK
16 Francis Captain (rookie) Ruby, AK
17 Jason Dunlap Salcha, AK
18 Buddy Streeper Fort Nelson, British Columbia CANADA
19 George Attla III North Pole, AK
20 Lina Streeper Fort Nelson, British Columbia CANADA
21 Charlie Jordan Tanana, AK
22 Mark Hartum Edmonton, Alberta CANADA
23 Marvin Kokrine North Pole, AK

News Articles

3-17-2016 Three-time Open North American Championship winner Roxy Wright returns to race after 20 years »
3-18-2016 Mushing's best, oldest sprint race: Open North American Championships start today at Mushers Hall »
3-18-2016 Safety, speed, cold on ONAC mushers’ wish lists »
3-19-2016 Open North American Championships »
3-19-2016 Open North American sled dog race starts today in Fairbanks »
3-19-2016 STREEPER BECOMES ONAC LEADER AFTER FAST SECOND DAY »


Audio Streaming

ONAC audio will again be streamed live on KFAR 660 AM
www.kfar660.com

2nd Ave Cam
http://fairbanksalaska.com/secondave/


ADMA Timesheets (.pdf)
For you to print and follow along. Each day completed sheets will be added for you to view.
Day 1 | Day 2 | Day 3


Trail Maps

ONAC maps are at http://www.sleddog.org/maps/


Sled Dog Central ONAC Prior Years' Results

2013 | 2014 | 2015

1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012


top of page  |   home  |   feedback   |  search

Copyright © 1997-2016 Sled Dog Central, all rights reserved.
Email Sled Dog Central